Az őszi árpa...

2018. március 19. hétfő
Oláh Margó
6784

Az őszi árpa kora tavaszi betegségei

Az idei, meglehetősen szélsőséges, hol rendkívül meleg, hol pedig durván fagyos téli időjárás részbeni utóhatásaként meglehetősen furcsa és veszélyes növénykórtani helyzet alakult ki az őszi árpa állományokban. A meleg december és még melegebb január folyamán a lombozat még növekedett, de a hideg, vizes talajból a gyökérzet nem tudott kellő mennyiségű nitrogént juttatni a lombozatba. A folyamat eredményeként fiziológiailag öregebb, nitrogénhiányos, sárga állományok alakultak ki, amelyek lombozata kiváló tenyésző felületet nyújtott az őszi árpa nekrotróf életmódú kórokozói számára.
Ezek a kórokozók, a nagyon gyakori barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) és a sokkalta nagyobb pusztításra képes hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) szinte minden állományban fellelhetőek, néhol már veszedelmes mennyiségben.  Ezek a kórokozók – életmódjukból adódóan – nem estek kétségbe a február végi és a márciusi fagyoktól sem, és a fagy által elpusztított levélfelületen továbbra is folytatták szaporító képleteik kifejlesztését és spóráik terjesztését.
E két veszélyes kórokozó mellett két másik, szintén veszélyes, de eltérő életmódú kórokozó is jelen van sajnos az árpa állományokban. A lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) szinte közönséges kórokozónak számít az árpában, de idén tavasszal több van belőle a szokásosnál. Az idei év negatív töltetű meglepetését azonban az árpa törpe rozsdájának kora tavaszi tömeges megjelenése jelenti. A törpe rozsda (Puccinia hordei) alapvetően egy melegkedvelő gombafaj és a felszaporodás egyértelműen az első téli hónapoknak az átlagot messze meghaladó hőmérsékletével hozható összefüggésbe. Még külön szerencse, hogy az árpában egyébként is nagyon ritka sárga rozsda (Puccinia striiformis) jelen ismereteink szerint nincs jelen az árpa állományokban.
Az őszi árpa termesztésével foglalkozó gazdák számára ebben a helyzetben mindenképpen az árpa állományok növénykórtani helyzetének pontos megismerése szükséges. Fejlődő és sporuláló törpe rozsda telepek
A felsorolt betegségek mindegyike akár teljesen szélsőséges eloszlásban lehet jelen az árpákban.  Várhatóan lesznek olyan állományok, ahol a kórokozók által megfertőzött felület már olyan mértékű, hogy nem lehet várni a szokásos, szárba indulás időszakára tervezett fungicides kezeléssel, hanem kora tavasszal amint lehet, védelemben kell részesíteni az árpákat. Ez egy kényszerhelyzet, amelyet idén döntő mértékben a törpe rozsda szokatlanul korai és szokatlanul nagymértékű fellépése okozott. Ugyanakkor ez a kényszerű korai kezelés távlatilag azt is eredményezheti, hogy ezen árpa állományok lombozatát valamikor a kalászolás – virágzás időszakában ismét védelemben kell majd részesíteni.
Hertelendy Péter
Agrofil-SzMI Kft.
https://agrofil.hu/szakcikkek/novenyvedelem/az-oszi-arpa-kora-tavaszi-betegsegei   

Szóljon hozzá!


Biztonsági kód
Frissítés

Cikkajánló

A mobil tárolás új korszaka

Beton legó, súly támfalak, térelválasztó falak, depók, épület oldalfalak...

Bővebben...

Hogyan lehet olcsón...

Hogyan lehet olcsón, gyorsan sok férőhelyet teremteni a borjaknak?Erre a...

Bővebben...

Szervestrágya - jó minőség - jó áron!

"MIÉRT VENNE MAGASABB ÁRON, HA JÓ MINŐSÉGET JÓ ÁRON IS KAPHAT KÖZVETLENÜL A...

Bővebben...

Szalmaborhoz...

Szalmaborhoz töppesszünk szőlőt! – az eljárás, amellyel kivédhetők a...

Bővebben...

Farmgép fejlesztések

Köszönjük, hogy figyelmével megtisztelte vállalatunkat!Őszintén reméljük, hogy...

Bővebben...

Szármaradvány beforgatásához

Hazai gépgyártónk ajánlata szármaradvány beforgatásához Minőség,...

Bővebben...

Őszi munkálatok

Őszi munkálatok a földekenAz őszi időszak minden évben nagyon fontos a...

Bővebben...

Befektetés az egészségbe

BEFEKTETÉS AZ EGÉSZSÉGBE SAVANYÚ KÁPOSZTA AHOGY SZÜLEINK...

Bővebben...

Termékkereső

kiemelt AJÁNLATOK