Egyszerű és hatékony

2017. december 05. kedd
Oláh Margó
139086

Egyszerű és hatékony biológiai védelem
A téli időszakban az álló kultúrákban gyakori „vendégek” és kártevők a mezei rágcsálók. Nem is igazán vendégek ezek az állatkák. Otthon érzik magukat a legalább a jövő nyárig bolygatatlan talajú, ráadásul ehető növényzettel (repce, lucerna, here, őszi kalászosok) borított szántóföldeken. A mezei rágcsálók, köztük a leggyakoribb mezei pocok elleni védekezés minden mezőgazdasági termelő kötelessége, amelyet a hazai jogrendszer törvényben rögzített.
A mezei rágcsálók elleni védekezés során azonban célszerű először egy kicsit megállni, gondolkodni, mielőtt a környezetre, és végső soron magunkra is veszélyes növényvédő szerekhez nyúlnánk.
A természetben nagyon sok állat kedvenc táplálékát képezi a mezei rágcsálók sokasága. Az ölyvek, vércsék és az este, számunkra láthatatlanul tevékenykedő baglyok mellett szűkebb környezetünk, a Szigetköz területén mindenhol előforduló gázló madarak, áttelelésre berendezkedett gémek és egyre gyakrabban a kócsagok is előszeretettel vadásznak földjeinken a mezei rágcsálókra. Amikor a vízfolyások, tavak befagynak, már csak a szántóföldek nyújtanak számukra élelemforrást. Amelyet az ott tartózkodó rágcsáló populáció testesít meg.
A hasznos, tollas pocokpusztító népesség helyben tartása érdekébe fontos tényező, hogy minél kisebb háborgatásban, zaklatásban részesüljenek. Ha más károsítók, pl. hattyú kártétel miatt direkt zavarnunk kell az adott tábla környezetét, azt a hattyú veszély elmúltával mielőbb célszerű befejezni. A hattyúk alapvetően jól, de nem szívesen, csak nagy távolságokra repülnek. De ragaszkodnak egy adott helyhez, ahol nem zaklatják őket. Ugyanakkor a repülést az élelemszerzés részének tekintő ragadozó madarak egy rövid ideig tartó zaklatás után nagyon gyorsan visszatelepülnek, amennyiben van elegendő rágcsáló a területen.
A tollas ragadozók. Ölyvek, vércsék, baglyok viszont kissé kényelmes jószágok, nem szívesen tapossák órákig a levegőt. Bármilyen kiemelkedő tárgyon megülnek, magaslesen, hengerbálán, távvezetéken, stb.. Ha segíteni akarunk ezeknek az állatoknak és el akarjuk kerülni a kémiai rágcsálóirtás költségeit és adminisztrációját, akkor a hasznos ragadozók megtelepedését segítő T-fák kihelyezése a rágcsálók által veszélyeztetett földekre még mindig nem késő. Nyilván fagymentes talajon könnyebb a kihelyezés, de a ragadozókat segítő T-fák kihelyezésével tavaszig a hasznos, tollas ragadozók jó eséllyel a veszélyességi küszöbérték szintje alá csökkenthetik a kártevő rágcsálók egyedszámát.

Hertelendy Péter      Agrofil-SzMI Kft.   https://agrofil.hu/  

Szóljon hozzá!


Biztonsági kód
Frissítés

Cikkajánló

Körmöző kaloda

SZARVASMARHA KÖRMÖZŐ KALODA FESTETTMűszaki leírás Szarvasmarha kezelőkaloda...

Bővebben...

Szimbiotikus gél naposcsibék számára

A BIOMIN bemutatja a PoultryStar® Hatchery szinbiotikus gél cseppet...

Bővebben...

Tarlóhántástól magágykészítésig

Az Omikron Kft. által gyártott Gruberek alkalmasak tarlóhántásra, illetve 30...

Bővebben...

Díjat kaptunk

Hazai Termékfejlesztési díj - Gépesítés kategóriában Omikron Kft. - ORS-6/3 FM...

Bővebben...

Ritka jó vétel

  Itt egy ritka jó vételi lehetőség, aki nagyobb bozótirtó lánctalpas...

Bővebben...

A Väderstad bemutatja...

Väderstad, mint a világ egyik vezető talajművelő- és vetőgép gyártója, büszkén...

Bővebben...

Megérett a cserére...

Megérett a cserére az etetőkocsi?       Nálunk megtalálja a...

Bővebben...

Skandináv technológia...

Skandináv technológia, skandináv minőség! Az ELHO a világ számos országában...

Bővebben...

Termékkereső

kiemelt AJÁNLATOK